Jak zwiększyć wartość mieszkania przed sprzedażą?

urządzanie sypialniWycena nieruchomości jest skomplikowanym przedsięwzięciem, trudno się więc spodziewać, że możliwe byłoby jej przeprowadzenie w sposób inny, niż wyłącznie za sprawą uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego. Oczywiście w przypadku wielu czynników wartość nieruchomości nie jest uzależniona od indywidualnych działań jej właściciela, niemniej jednak istnieją sposoby na zwiększenie wartości lokalu za pośrednictwem drobnych korekt czy remontów. Wiadomo, że rzeczoznawca oceniając obiekt zwraca uwagę na całą masę elementów, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju budynku, trudno więc znaleźć dwa identyczne obiekty, nie oznacza to jednak, że właściciel skazany jest na projekty zagospodarowania przestrzennego czy też wizerunek dzielnicy, w której znajduje się jego mieszkanie.

Cena będzie się różniła w zależności od stanu zamożności społeczeństwa, wieku i stanu technicznego budynku oraz takich elementów jak chociażby to czy mieszkanie znajduje się w bloku na wsi czy też w ścisłym centrum miasta, dobrze więc na bieżąco sprawdzać statystyki branżowe i analizy rynku nieruchomości, na podstawie których można śledzić trendy i zdecydowanie lepiej ?wyczuć? dobry moment na podjęcie decyzji o włączeniu się do sprzedaży. To czy mieszkanie będzie ocenione jako bardzo wartościowe, czy też mniej jest opierane głównie na bieżących raportach nieruchomości, migracje i decyzje potencjalnych nabywców są więc podstawą w sporządzaniu przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego. Operat jest dokumentem urzędowym, który umożliwia pozyskanie kredytu hipotecznego, może stanowić też podstawę rozliczania się z podatku od spadku lub darowizny, warto więc wiedzieć, że bez niego nie będziemy w stanie zawierać żadnych wiążących transakcji. Rzeczoznawca majątkowy jest urzędnikiem państwowym, jego rolą jest zatem działanie bez szkody dla Skarbu Państwa. Na nic więc zdać się mogą nasze emocjonalne związki z naszym mieszkaniem, jeżeli składające się na nie elementy nie będą atrakcyjne dla nabywców w kontekście obecnego stanu rynku. Pracownicy biur takich jak Walor zalecają więc za każdym razem kontakt ze specjalistą, który jest w stanie skutecznie przeprowadzić nas przez zawiłości transakcyjne, bardzo często niejasne dla przeciętnych Kowalskich. Często okazuje się, że wyceny mieszkań przyspieszają sprzedaż lokalu mieszkalnego czy domu. 

transakcjaDoradca do spraw nieruchomości ma dostęp do najświeższych danych i raportów, posiada też niezbędne doświadczenie i wiedzę na temat działalności branżowych, decydując się więc na współpracę ryzykujemy zdecydowanie mniej niż wtedy, kiedy zależałoby nam na samodzielnej sprzedaży obiektu. Własnościowe mieszkanie jest majątkiem, który nie powinien być nierozsądnie zarządzany, dobrze więc dobrze przygotować się do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jak to jednak zrobić? Dobrze skonstruowane ogłoszenie nie wystarczy, ponieważ nawet jeżeli będziemy mieć szczęście i nasza oferta nie zginie w natłoku innych podobnych ogłoszeń, potencjalni kupcy nie zdecydują się na dalsze kroki, jeżeli nieruchomość nie będzie dobrze przygotowana do sprzedaży. Przygotowanie może obejmować wiele etapów, w pierwszej kolejności warto jednak zwrócić uwagę na ogólną estetykę i stan techniczny. Nawet lokal o najdoskonalszej lokalizacji i idealnym metrażu nie zrobi na kliencie spodziewanego wrażenia, jeżeli ze ścian będzie odpadać farba, okna będą brudne, a podłoga nie będzie lśniła czystością, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie drobnych napraw i odświeżenie wnętrza, pamiętając jednak o tym, że nikt nie oczkuje od nas gruntownych renowacji. Specjaliści sami zresztą zwracają uwagę na to, że zwiększanie nakładów finansowych na remont lokalu przed sprzedażą mija się z celem, ponieważ w zdecydowanej większości przyszli lokatorzy i tak będą wprowadzać w nim indywidualne zmiany. Konieczne jest jednak zachowanie mieszkania w należytej czystości czyli nie dopuszczenie do jego zapuszczenia. Mieszkanie trzeba zatem dokładnie wysprzątać i zadbać o to, żeby w chwili prezentacji w jego przestrzeni znajdowało się jak najmniej naszych osobistych rzeczy.

Najlepszym sposobem byłoby oczywiście pozbycie się wszystkich mebli i bibelotów, jednak rzadko kiedy jest to możliwe. Psychologia wskazuje jednak bardzo wyraźnie, że mając przed sobą puste mieszkanie, automatycznie projektujemy na nie własną wizję aranżacyjną, wiążąc się bardziej z konkretną przestrzenią. W najlepszej sytuacji znajdują się zatem wszystkie te osoby, które mają do sprzedania takie lokale, w których sami nie mieszkają. Odmalowanie ścian nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne, a bardzo często potrafi diametralnie zmienić wizerunek całości, dobrze jednak zadbać o to, aby kolor był maksymalnie neutralny ? biały, albo beżowy. Są oczywiście takie naprawy, na które trzeba wyłożyć zdecydowanie więcej pieniędzy, konieczne jest więc zastanowienie się czy rozsądniejsze jest ich samodzielnie przeprowadzenie, mając świadomość, że takie nakłady nie są zwykle odzyskiwane w cenie mieszkania. Mieszkanie musi być jednak czyste i zadbane, w przeciwnym razie szacowana cena lokalu nie będzie adekwatna do jego rzeczywistej wartości.