Balanser urządzeniem ułatwiającym pracę

praca w przemyślePraca przy użyciu maszyn o znacznych rozmiarach i wadze wymaga dużej sprawności fizycznej użytkownika takich urządzeń. Jednak, nie może mieć miejsca sytuacja, w której pracownik jest nadmiernie obciążony fizycznie przez maszynę. Szczególnie, gdy człowiek pracuje z danym narzędziem po kilka godzin każdego dnia. W przeciwnym razie nie byłoby to zgodne z podstawowymi zasadami ergonomii w pracy.

 

Jest to zagadnienie niezwykle istotne, ponieważ zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz usprawnia wykonywane czynności, czyniąc je lżejszymi, a tym samym łatwiejszymi do wykonania. Ważne, by narzędzia były wykonane w odpowiedni sposób. Jednak wiele z nich wymaga podłączenia dodatkowego urządzenia, jakim jest balanser. Jak się okazuje, balanser jest niezastąpionym urządzeniem w wielu przypadkach. Szczególnie sprawdza się w tych gałęziach przemysłu ciężkiego, w których konieczne jest używanie maszyn charakteryzujących się dużymi rozmiarami i wagą, a także są nieporęczne. Chodzi tu m.in. o przemysł elektromaszynowy, motoryzacyjny, zbrojeniowy, budowlany itp. Balansery to urządzenia, które znacznie odciążają pracownika poprzez optymalizowanie ciężaru. Dzięki temu praca staje lżejsza, a tym samym również bezpieczniejsza. Balanser działa w ten sposób, że podwiesza dane urządzenie, odciążając dzięki temu pracownika. W efekcie, wykonywane czynności staja się bardziej precyzyjne i lżejsze. Ciężar nie jest praktycznie odczuwany przez użytkownika sprzętu, który został podwieszony do balansera. Dzięki niemu możliwe jest manipulowanie narzędziem w każdym poziomie oraz na niemal każdej płaszczyźnie. Sprawia to, że użycie rozmaitych urządzeń staje się wydajniejsze. Tym, co posiada każde tego rodzaju urządzenie jest stalowa lina. Powinna być jak najbardziej wytrzymała oraz charakteryzować się elastycznym ograniczeniem naciągu. Narzędziami, które najczęściej montowane są do balanserów są m.in.: wiertarki, szlifierki, zszywarki, gwoździarki, wkrętarki i wiele innych.

Do głównych zalet balanserów należą:

 • nieprzemęczeni wykonywanymi czynnościami pracownicy 
 • wykonywanie pracy bez zakłóceń 
 • niewielkie zużycie maszyny, jak i siły roboczej 
 • gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy z balanserem 
 • brak problemów z konserwacją 
 • długa żywotność łatwy i szybki montaż 
 • wytrzymała, solidnie wykonana obudowa 

Wszystkie te zalety sprowadzają się do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz obniżenia kosztów pracy. Przyczynia się do tego długa żywotność balanserów oraz wydajniejsza praca dzięki oszczędzaniu siły pracowników. Dużym plusem jest szybki montaż, który odbywa się dosłownie w kilku ruchach. Podobnie dzieje się w momencie odłączania urządzenia od balansera. Balanser występuje w dwóch wariantach:

1. jako wyważarka

2. jako ściągarka

Balansery posiadają ściąganie wsteczne lub balansowanie. W przypadku drugiego typu urządzeń (balansujących) dzieli się je na balansery sprężynujące oraz jednocześnie sprężynujące, jak i pneumatyczne. Balanser sprężynowy stosowany jest w przypadku narzędzi ręcznych. Ułatwia to utrzymywanie ich w jednym, określonym poziomie. Ciekawą propozycja są balansery posiadające automatyczne blokowanie. Wykorzystywane są również do narzędzi sterowanych ręcznie, ale wyróżniających się niewielkimi rozmiarami. Użycie go umożliwia precyzyjną pracę. Balanser pneumatyczny różni się od sprężynowego tym, że lina stalowa została zastąpiona sprężonym powietrzem. W związku z tym, cała energia uzyskiwana jest pod wpływem działania powietrza pod ciśnieniem, czyli zgodnie z zasadami pneumatyki. Takie balansery dodatkowo charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, przez co jest lżejszy, a tym samym poręczniejszy i łatwiejszy w użyciu. Okazują się być niezwykle pomocne przy pracach budowlanych oraz montażowych. Rozwiązania techniczne balanserów zostały przybliżone bliżej na http://a-b.com.pl/produkty-narzedzia/balanser. Od wyżej opisanych balanserów różni się nieco wyważarka. Tym, co ją charakteryzuje jest fakt, ze umożliwia niebywale precyzyjną pracę. Najczęściej wyważarki posiadają łańcuch, który zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. Może być zintegrowany z dowolnie wybranym urządzeniem. Na rynku pojawiły się również balansery z ramionami. W kwestii narzędzia, jakim jest balanser, nierozerwalnie łączą się dwa pojęcia: bezpieczeństwo oraz ergonomia pracy. Jeśli pracownik jest odciążony fizycznie przez jakieś urządzenie, to wykonuje on pracę w zdecydowanie bezpieczniejszych warunkach. Dzięki temu praca staje się wydajniejsza i efektywniejsza. Ponadto, pracownik, który nie jest zmęczony, zdecydowanie lepiej wykonuje powierzone mu zadania. Na co należy zwrócić uwagę wybierając balanser? Istnieje kilka właściwości, zgodnie z którymi powinno się kierować przy zakupie tego rodzaju urządzenia, a są to:elektronarzędzia

 • precyzyjne wykonanie 
 • wysoka jakość materiałów, z których balanser jest wykonany 
 • wyprodukowanie zgodnie z ogólnie przyjętymi normami bezpieczeństwa (DIN 15112 oraz CE) 
 • posiadanie znaku GS świadczącym o wysokim poziomie bezpieczeństwa wynikającym z użytkowania urządzenia 
 • długa żywotność sprzętu 
 • wartość posuwów 
 • diagram wyciągów 

Podsumowując, balanser jest doskonałym pomocnikiem każdego pracownika rozmaitych gałęzi przemysłu wymagających użycia rozmaitych maszyn. Jego głównym zadaniem jest fizyczne odciążenie człowieka w taki sposób, by nie odczuwał ciężaru narzędzia, przy pomocy którego pracy. Dzięki temu jego praca staje się lżejsza, a tym samym bardziej precyzyjna i zdecydowanie bezpieczniejsza. Balansery funkcjonują zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii i bezpieczeństwa w pracy. Warto zainwestować w urządzenie, które pomoże osiągnąć lepsze wyniki pracy. Tym bardziej, że każde stanowisko pracy powinno być optymalnie przystosowane do pracownika. Balanser to doskonałe rozwiązanie dla wielu zakładów pracy.