Zabezpieczenie okien w pokoju dziecięcym

 

Przygotowując się do aranżacji pokoju dziecięcego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na atrakcyjność mebli oraz odpowiednią kolorystykę ścian, zapominając bardzo często o kwestii bezpieczeństwa oraz odpowiednio dobranych oknach. Jak jednak zapewnić naszym podopiecznym komfort i maksymalną ochronę?

Wiadomo oczywiście, że wszelkiego rodzaju zabezpieczenia są w pełni uzależnione od wieku dziecka. Inne okna powinny pojawiać się u niemowlaka, inne z kolei u dziecka, które jest wyjątkowo ruchliwe. Ze względu na to, że trudno oczekiwać, że będziemy wymieniać okna co kilka sezonów na nowe, warto dołożyć wszelkich starań, aby nasz wybór padł na takie modele, które będą zarówno funkcjonalne, jak i maksymalnie komfortowe. Producenci okien wychodzą nam naprzeciw proponując innowacyjne rozwiązania technologiczne, dostosowane do różnego typu pomieszczeń oraz charakteru wnętrza (zajrzyj chociażby na www.windowstyle.pl). Niezależnie jednak od rodzaju okna warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty – klamki, jakość i grubość szyb oraz osłony. Niezwykle ważne jest bowiem sam sposób otwierania okna, co może być dla dziecka niebezpieczne. W sprzedaży pojawiły się już rozwiązania z przyciskami oraz zamkami woźnymi, który zabezpiecza dziecko przed przypadkowym otwieraniem okna na oścież. Nie mniej ważne są same szyby, przede wszystkim dlatego, że w pokoju dziecięcym najlepszym rozwiązaniem byłyby szyby grusze od tradycyjnych, które nie tylko poprawiłyby bezpieczeństwo chroniąc dziecko przed przypadkowym ich zbiciem, ale także wyciszyłyby pomieszczenie, ograniczając tym samym hałas panujący na zewnątrz. Współczesne okna mają tzw. bezpieczne szyby, które nie tylko są odporniejsze na uderzenia, ale także minimalizują ryzyko skaleczenia w przypadku stłuczenia.

Dobrym rozwiązaniem może być także wykorzystanie szyb antywłamaniowych, które zabezpieczone są specjalną folią, dzięki czemu stłuczona szyba pozostaje w ramie okiennej i nie wypada na zewnątrz. Wybierając wszelkiego rodzaju dodatki takie, jak rolety czy żaluzje powinniśmy też dołożyć wszelkich starań, aby były pozbawione ostrych krawędzi oraz nietypowych systemów otwierania.