Lampy ksenonowe

 

Ksenony są potoczną nazwą oświetlenia samochodowego, bardzo popularnego w ostatnim czasie i montowanego również w starszych modelach samochodów wbrew przepisom drogowym. Najnowocześniejsze samochody mają tego typu oświetlenie wmontowane fabrycznie. Wygląd tych pojazdów oraz wysoka skuteczność oświetlenia to powód do zazdrości dla użytkowników starszych pojazdów. Ksenony są więc kupowane zwykle za pośrednictwem Internetu i montowane w domowych garażach lub przez fachowców, którzy zajmują się elektryką samochodową na co dzień. Problem w tym, że ksenony instalowane w miejsce tradycyjnego oświetlenia nie są z godne z prawem. Sam montaż oczywiście jest jak najbardziej legalny, ale jazda samochodem po polskich drogach z tego typu przerobionym oświetleniem już nie. Kierowca, który dopuścił się tego typu kosmetycznych zmian w swoim samochodzie musi liczyć się z utratą dowodu rejestracyjnego.

Dzieje się tak ponieważ oryginalnie montowane ksenony w najnowocześniejszych pojazdach przechodzą różnego rodzaju testy. Dzięki nim wiemy, że nasze światła nie oślepią kierowców z naprzeciwka. Fabryczny układ nie szwankuje, pasuje do samochodu i wyposażony jest w system samopoziomujący oraz spryskiwacze, służące do czyszczenia szyb tychże reflektorów. Mimo wszystko ksenony są nadal powszechnie montowane w starszych pojazdach. Ich właściciele kierują się przede wszystkim atrakcyjnością swojego samochodu, nie mając na uwadze względów bezpieczeństwa. Wielu z nich twierdzi, że cała sprawa z zatrzymywaniem dowodu rejestracyjnego przez policję jest daleko posuniętą przesadą. Skąd jednak mamy wiedzieć, że zamontowane w naszym samochodzie nieoryginalne ksenony nie spowodują wypadku drogowego? Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Nie da się również określić, czy przybrudzone szybki nie obniżą widoczności do tego stopnia, że nie zauważymy pieszego na poboczu. 

Tak czy inaczej większość nowoczesnych samochodów ma ksenony wbudowane oryginalnie. Dzięki temu możemy coraz powszechniej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym samochodu. Nie możemy jednak podążać za modą wbrew normom.