Fototapety ścienne – ciekawe aranżacje

Oryginalne i przemyślane wnętrza coraz częściej królują w domach polskich rodzin. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu wcale nie przykładaliśmy do kwestii aranżacyjnych dużej wagi. Na pierwszym planie podczas remontów pojawiała się przede wszystkim funkcjonalność, która wiodła prym w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy nawet salon. Na przestrzeni ostatnich kilku lat sytuacja nieco się zmieniła. Obok praktyczności prym zaczęła wieść także szeroko pojęta estetyka. Do łask wróciły materiały wykończeniowe, które przez lata zastępowała zwykła farba. Co więcej, na rynku pojawiły się również nowe materiały, dzięki którym wnętrza mogły zyskać całkowicie odmienny wymiar niż dotychczas. Przykładem takich produktów są chociażby modne w ostatnim czasie fototapety, które można spotkać w zasadzie wszędzie. Mowa tutaj nie tylko o pomieszczeniach domowych, ale również o przestrzeniach biurowych, handlowych czy nawet publicznych. Warto zatem poznać kilka ciekawych aranżacji, przy których fototapety ścienne sprawdzą się w stu procentach.

Fototapety w łazience

Do łazienki i toalet warto wybierać przede wszystkim tapety wodoodporne. Na szczęście na rynku nietrudno o takie materiały, także jeśli chodzi o fototapety ścienne. W zależności od aranżacji „widok” na ścianie łazienki może przedstawiać w zasadzie wszystko. W ostatnim czasie bardzo popularne są motywy związane z morzem, piaskiem i klimatami śródziemnomorskimi. Całość uzupełniają łagodne kolory (np. odcienie niebieskiego) na pozostałych ścianach oraz białe meble wykonane z drewna. W łazienkach dziecięcych można pokusić się o aranżację pomieszczenia, które w efekcie będzie przypominało podwodny świat lub statek piracki. W takiej łazience dzieci z pewnością będą przebywały o wiele chętniej.

Fototapety w kuchni

Tapety w kuchni przedstawiają zazwyczaj różnego rodzaju motywy kulinarne. Ale nie tylko, ponieważ w ostatnim czasie popularne stało się również ozdabianie ścian wielkimi owocami, zieloną trawą czy wesołymi słonecznikami. Zazwyczaj fototapety tego rodzaju kładzie się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki oraz szafek. Warto zadbać o to, by oba elementy współgrały ze sobą pod względem kolorystycznym.

Fototapety w salonie

Jeśli chodzi o salon, ten powinien być przede wszystkim praktyczny. Nie zaszkodzi jednak trochę poeksperymentować z aranżacją, a z pewnością fototapety ścienne doskonale przydadzą się w takiej sytuacji. Warto pamiętać o tym, że optymalny efekt osiągamy kładąc fototapetę na jedną ze ścian. Jeśli ta znajdzie się na pozostałych trzech, uzyskany efekt końcowy niekoniecznie przypadnie nam do gustu. Nawet w przypadku materiałów naściennych w pewnym stopniu należy potraktować urządzanie wnętrza ze strony minimalistycznej.

Fototapety w sypialni

Fototapety ścienne znajdujące się w sypialni powinny być przede wszystkim stonowane i dostosowane do reszty elementów dekoracyjnych. Warto zdać sobie bowiem sprawę z tego, że we wspomnianym pomieszczeniu przebywamy głównie po to, by odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się pejzaże lub spokoje widoki. Alternatywą jest wykorzystanie ulubionego zdjęcia, które przesłane do odpowiedniego sklepu zamieni się w modną fototapetę.

Fototapety w pokoju dziecięcym

Jak nietrudno się domyślić, fototapety idealnie sprawdzają się w pokojach dla dzieci. Potwierdziły to zresztą aranżacje łazienki dziecięcej. Przy odrobinie wyobraźni stworzony pokój może inscenizować naprawdę wszystko. Wybór związany jest między innymi z wiekiem oraz zainteresowaniami naszej pociechy. Przedszkolaki często wybierają fototapety, na których pojawiają się postacie z bajek. Nieco starsze dzieci uwielbiają pokoje aranżowane. Są to między innymi kabiny statku kosmicznego, domek na drzewie czy zamek księżniczki. Obok mebli czy dodatków to właśnie fototapeta buduje odpowiedni nastrój w aranżowanym pomieszczeniu. Przede wszystkim warto zadbać o to, by materiał był kolorowy i współgrał z resztą elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Niektóre fototapety montuje się nie tylko na ścianach, ale również na szafach typu komandor. Wspomniany materiał doskonale sprawdzi się także w przypadku nastolatków. Młodzieżowe sypialnie przedstawiają znanych muzyków, miasta, abstrakcyjne wzory czy konstrukcje. Wszystko zależy od tego, jakimi zainteresowaniami kierują się domownicy.

Fototapety poza domem

Wspomniane materiały sprawdzają się nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych, ale także poza nimi. Okazuje się, że fototapety ścienne sprawdzają się idealnie w przedszkolach, szpitalach czy punktach handlowo-usługowych. Warto raz jeszcze podkreślić bardzo dużą różnorodność wspomnianego produktu. W zależności od sytuacji czy też potrzeby pomieszczenie może zostać zaaranżowane w naprawdę oryginalny oraz unikatowy sposób. Punkty przedszkolne na ścianach zyskają kolorowe postaci z bajek, z kolei ściany eleganckiego spa przeniosą swoich klientów w dowolne miejsce na ziemi. Fototapety idealnie sprawdzają się również w teatrach, muzeach czy galeriach wystawowych. W zależności od potrzeby można dzięki nim dowolnie zmienić otaczającą nas przestrzeń.

Fototapety są dzisiaj szczególnie popularne przede wszystkim dlatego, że swoją specyfiką trafiają w bardzo różne i nierzadko bardzo skrajne gusta konsumentów. Dzięki wspomnianym materiałom z powodzeniem można urządzić mieszkanie, dom czy inne pomieszczenia tym razem o charakterze użytkowym. Wygląda zatem na to, że fototapety ścienne jeszcze przez długi czas będą wiodły prym na rynku różnych materiałów wykończeniowych.