Ogrzewanie w domu jednorodzinnym

Budowa domu to jeden z najprzyjemniejszych okresów w życiu człowieka. Tak przynajmniej wydaje się każdemu do czasu rozpoczęcia budowy. Wtedy pojawiające się problemy i kłody rzucane pod nogi mogą skutecznie zniechęcić do dalszych działań. Kluczem do sukcesu w takiej sytuacji jest przede wszystkim opanowanie sytuacji. Okazuje się, że jeśli chodzi o stawianie domku jednorodzinnego, największe problemy pojawiają się w związku z instalacją grzewczą. Nieścisłości wynikają przede wszystkim z niewiedzy przyszłych właścicieli. Warto zatem jeszcze przed przygotowaniem projektu zorientować się, które rozwiązanie w zakresie urządzeń grzewczych będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Wbrew pozorom wybór mimo dużej różnorodności wcale nie jest łatwy. Wszystko zależy od tego, jakie nakłady finansowe jesteśmy w stanie ponieść oraz którymi aspektami kierujemy się przy wyborze instalacji grzewczej. Osobnym zagadnieniem pozostaje również rozmieszczenie grzejników, które umieszczone w złych miejscach szybko staną się mało efektywne.

Kotły kondensacyjne a pompy ciepła

Na rynku można dzisiaj znaleźć bardzo różnorodne urządzenia grzewcze. Do najpopularniejszych w przypadku domów jednorodzinnych należą kotły, takie jak na przykład kotły Viessmann oraz pompy ciepła, które sprawdzają się szczególnie w domach jednorodzinnych. Współcześnie producenci pomp i kotłów skupiają się przede wszystkim na nowoczesnych zastosowaniach z zakresu branży grzewczej. Dzięki tym ostatnim oferowane produkty są nie tylko bezpieczne, ale również ekonomiczne i – co ważne dla niektórych rodzin – bardzo ekologiczne. Ponadto wspomniane urządzenia prezentują się wyjątkowo estetycznie również pod względem wizualnym. Kolejnym plusem nowoczesnych pomp czy kotłów jest ich stosunkowo łatwa obsługa. Coraz częściej przy obudowie znajduje się również dotykowy wyświetlacz, dzięki któremu można wprowadzić pożądane przez właściciela opcje. Montaż powyższych urządzeń także nie stanowi większego problemu.

Specjalne systemy grzewcze dla domków

W ostatnim czasie oferta producentów na rynku grzewczym znacznie się powiększyła. Obok zwykłych urządzeń grzewczych, takich jak wspomniane już pompy ciepła czy kotły gazowe, pojawiły się również pełne systemy grzewcze przeznaczone stricte dla domów jednorodzinnych. Opracowany system oparty na efektywnych technikach spalania paliw oraz na wykorzystaniu nośników energii (takich jak na przykład energia elektryczna) pozwolił stworzyć idealne rozwiązanie dla domów wolnostojących. Warto zatem przy okazji wymiany instalacji grzewczej lub budowy domu dopytać się o wspomniany system grzewczy. Jego zaletą jest również ograniczenie strat ciepła.

Energia słoneczna wykorzystana w domu jednorodzinnym

W ostatnim czasie bardzo popularnym źródłem ciepła stały się solary, czyli kolektory słoneczne. Urządzenia montowane na ścianach i dachach budynków dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu technologii grzewczych są w stanie pobierać energię z promieni słonecznych docierających do ziemi, a następnie zamieniać ją na energię użytkową. Takie rozwiązanie stosuje się dzisiaj na szeroką skalę w krajach zachodnioeuropejskich. W Polsce solary dopiero stawiają pierwsze kroczki, jednak już można zauważyć duże zainteresowanie ze strony miłośników odnawialnych źródeł energii. Inwestycja w kolektory nie jest tania, jednak właściciele domów mogą starać się o korzystne dotacje, dzięki którym koszt zakupu solarów będzie dużo mniejszy. W efekcie jakiś czas po zakupie wykorzystane pieniądze i tak zaczną się zwracać. Energia słoneczna wpływa bowiem na ograniczenie rachunków za ciepłą wodę użytkową czy prąd.

Montaż grzejników

Ważnym aspektem każdej instalacji grzewczej jest odpowiednie rozmieszczenie nośników ciepła, czyli w przypadku domowego zacisza oczywiście grzejników. Kaloryfery powinny przede wszystkim być dostosowane do przestrzeni danego pomieszczenia. W małych łazienkach mogą znaleźć się niewielkie grzejniki, które i tak spełnią swoją funkcję. W większych pokojach, takich jak na przykład salon niekiedy warto zamieścić dwa grzejniki. Wszystko zależy również od tego, z jaką mocą będą działać po odkręceniu instalacji grzewczej. Warto pamiętać o tym, by kaloryfery znalazły się pod oknem, ponieważ wtedy przez otwór będzie uciekała mała ilość ciepła. Często właściciele domów popełniają standardowy błąd i montują grzejniki jak najdalej od okna (by paradoksalnie ciepło przez nie nie uciekało). Dodatkowym plusem grzejnika zamontowanego pod oknem jest oczywiście zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Szczególnie wtedy, gdy parapet wewnętrzny nie znajduje się we wnęce. Montując kaloryfer trzeba pamiętać również o tym, by w przyszłości nie planować stawiania w jego okolicy żadnych mebli.

Budowa domu czy wymiana instalacji grzewczej nie muszą stanowić powodów do zmartwień. Warto przede wszystkim sprawdzić, jakie oferty na rynku proponują dzisiaj zaufani i doświadczeni producenci z branży. W ten sposób zarówno remont jak i położenie instalacji od samego początku przebiegną sprawnie, szybko i niezauważalnie.