Mieszkania na sprzedaż

Domy jednorodzinne, kawalerki, dwupokojowe mieszkania... Nieruchomości przeznaczone do użytku mieszkalnego można znaleźć w zasadzie wszędzie i pod każdą postacią. Na przestrzeni ostatnich kilku lat z pewnością na znaczeniu zyskały lokale oferowane przez różne firmy deweloperskie oraz inwestorów zagranicznych. Wysoki standard czy dogodna lokalizacja to z pewnością cechy, którymi charakteryzują się nowe mieszkania. Z drugiej strony oferta od właścicieli prywatnych kusi przede wszystkim ceną, a nierzadko także dość interesującą lokalizacją. Na jaki wybór należy zatem postawić? Jak kupować nieruchomości tak, by kilka lat później nie żałować podjętych decyzji? Okazuje się, że najlepsze decyzje podejmują osoby świadome praw, którymi rządzi się rynek nieruchomości. Należy zatem poznać wszystkie „za” i „przeciw” związane z kupnem danego mieszkania. Czy to na rynku pierwotnym, czy to na rynku wtórnym.

Mieszkania „z drugiej ręki” - wady i zalety

Mieszkania kupowane od właścicieli prywatnych mają – jak każda inna nieruchomość – swoje plusy oraz minusy. Do zalet z pewnością można zaliczyć cenę, która niejednokrotnie bywa o wiele niższa w porównaniu z cenami nieruchomości na rynku pierwotnym. Z drugiej strony kupując taki lokal należy liczyć się z tym, iż był on kiedyś eksploatowany i niekoniecznie musi od razu nadawać się do zamieszkania. Często właściciele nie inwestują w remont mieszkania wystawionego na sprzedaż i po prostu obniżają ich cenę. Należy wtedy dokładnie sprawdzić, jaki może być ewentualny koszt naprawy instalacji czy wymiany podłoża. Kupujący z rynku wtórnego powinni pamiętać również o zapłaceniu tak zwanego podatku od czynności cywilno-prawnych. W Polsce tego rodzaju zapłata wynosi dwa procent ceny transakcyjnej. Niestety kwoty nie może pokryć kredyt hipoteczny, dlatego przed zakupem warto odłożyć nieco grosza. Mieszkania z rynku wtórnego są bardzo różne, a właściciele nierzadko (chcąc szybko pozbyć się lokalu) ubarwiają lub bagatelizują pewne rzeczy. Najpewniejszym źródłem informacji (niekoniecznie o mieszkaniu, ale także o okolicy czy sąsiadach) są osoby mieszkające nieopodal. Kolejnym elementem, o który warto zapytać jest kwestia aranżacyjna. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe nie pozwalają na przykład wyburzać ścian, co znacznie ogranicza pole do działania w przypadku przeprowadzania ewentualnych remontów. Należy również zadbać o to, by w chwili podpisywania umowy nowy właściciel otrzymał wszystkie niezbędne dokumenty, które w razie takiej potrzeby zaświadczą prawo do lokalu. 

Mieszkania od dewelopera – plusy i minusy

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera plusem niewątpliwie jest brak wspomnianego wyżej podatku od czynności cywilno-prawnych. Z drugiej strony cena nieruchomości z rynku pierwotnego z pewnością będzie większa niż cena mieszkań „z drugiej ręki”. Warto mieć świadomość tego, że inwestycje deweloperskie cechują się przede wszystkim wysokim standardem dostosowanym do potrzeb potencjalnych mieszkańców. Podziemne garaże, windy, place zabaw dla dzieci czy dwudziestoczterogodzinny monitoring z pewnością przyciągają mieszkańców do tego typu inwestycji. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście lokalizacja. Nowe nieruchomości deweloperskie coraz częściej powstają jednak nie – jak można by się było spodziewać – w samym centrum miasta, ale na jego niedalekich obrzeżach. Mowa w tym przypadku o tak zwanych osiedlach podmiejskich, których specyficzny układ, lokalizacja oraz standard zadowalają klientów od lat. Oddalenie od zgiełku i wielkomiejskiego szumu z pewnością jest dzisiaj w cenie. Szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Co więcej, odległość od centrum ma wpływ na wartość nieruchomości. Niejednokrotnie osiedla podmiejskie posiadają zatem tańsze budynki i domki mieszkalne. Czasem zdarza się nawet, że tego rodzaju inwestycje opłacają się bardziej niż kupno mieszkania w centrum z rynku wtórnego. 

Mieszkania dla młodych – kilka słów o projekcie rządowym

W ostatnim czasie w Polsce dużo słyszy się o programie działającym pod nazwą „Mieszkania dla młodych”. Ów program jest rządową inicjatywą kierowaną do – jak sama nazwa wskazuje – ludzi młodych, poszukujących pierwszego własnego mieszkania. Aby wziąć udział w projekcie, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Kryteriów jest kilka. Przede wszystkim osoba starająca się o rządowe dofinansowanie nie może mieć więcej niż trzydzieści pięć lat. Udogodnieniem w tym kontekście jest to, że w przypadku małżeństw pod uwagę bierze się wiek młodszego małżonka. Ważną zasadą jest również nieposiadanie na własność innej nieruchomości mieszkalnej. O dofinansowanie mogą sukcesywnie starać się tylko te osoby, które wcześniej nie były właścicielami żadnego mieszkania czy domu. W zależności od sytuacji życiowej danej osoby zniżka udzielana przez państwo może sięgać nawet dwudziestu procent wartości danego mieszkania. Co istotne, musi to być nieruchomość z rynku pierwotnego. Obowiązkiem osoby kupującej jest również podjęcie kredytu hipotecznego. W projekt coraz częściej angażują się firmy deweloperskie, które na swoich stronach internetowych umieszczają informacje o możliwości skorzystania z projektu „Mieszkania dla młodych”. To właśnie w internecie można znaleźć również dokładne wytyczne i kryteria związane z przystąpieniem do projektu. 

Kupno mieszkania nierzadko jest ważną decyzją na całe życie, dlatego warto zastanowić się nad wszystkimi dostępnymi opcjami. Wbrew pozorom nie ma ich mało, a więc wybór zostaje przyszłym właścicielom nieco ułatwiony. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Poznań, Warszawa czy każde inne miasto z pewnością dysponują bardzo rozbudowaną ofertą, której warto w razie takiej potrzeby lepiej się przyjrzeć.