Środki transportu w Poznaniu

Poznań to prężnie rozwijające się miasto od wielu lat. Co roku do stolicy Wielkopolski przyjeżdżają między innymi studenci, którzy chcą uczyć się na największych uczelniach w kraju. Bardzo ważnym elementem każdego miasta jest oczywiście transport. Mowa tutaj nie tylko o transporcie publicznym, ale również o innych branżach związanych z tym zagadnieniem. Jeśli chodzi o województwo wielkopolskie, w ostatnich latach branża transportowa rzeczywiście rozwija się prężnie. Chociażby z tego względu warto przybliżyć nieco tę kwestię i scharakteryzować poszczególne dziedziny transportu w Poznaniu oraz okolicach. Z pewnością należy wspomnieć o komunikacji miejskiej, która codziennie ułatwia mieszkańcom przemieszczanie się między różnymi osiedlami czy dzielnicami. Ważnym aspektem jest również transport podmiejski, międzymiastowy czy wreszcie międzynarodowy i międzykontynentalny. Co ciekawe, w Poznaniu rozwija się również od jakiegoś czasu sieć wypożyczalni samochodowych oraz rowerowych.

Tramwaje i autobusy miejskie – czym podróżują Poznaniacy? 

W Poznaniu działają prężnie linie tramwajowe oraz autobusowe. Jeśli chodzi o strukturę komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, z pewnością jest ona bardzo rozbudowana. Na terenie miasta codziennie kursuje kilkadziesiąt linii tramwajowych oraz autobusowych. W cenie są również linie nocne, które okazują się idealnym środkiem transportu między innymi dla studentów. W ostatnich latach rozbudowano również Pestkę, czyli Poznański Szybki Tramwaj. Dzięki wspomnianej linii osoby mieszkające nawet na końcu Poznania w zaledwie kilkanaście minut mogą dostać się do ścisłego centrum. Warto oczywiście podkreślić, że komunikacja miejska w Poznaniu rozwija się cały czas, a wszystkie zmiany mają ułatwić życie mieszkańcom. 

Autobusy podmiejskie – rozwiązanie dla osiedli zlokalizowanych pod miastem

Poznań jest bardzo prężnie rozwijającym się miastem. Nowe osiedla i domy powstają nie tylko w samym centrum. Jak się okazuje, firmy deweloperskie inwestują również w rozwój osiedli podmiejskich. Niestety w takie rejony nie kursują tramwaje. Rozwiązaniem mogą być jednak autobusy podmiejskie, które codziennie pokonują trasy pomiędzy centrum miasta a pomiędzy osiedlami podmiejskimi. 

Taksówki i wynajem samochodów – co opłaca się bardziej?

Jeśli nie korzystamy na co dzień z transportu publicznego, z pewnością posiadamy własne auto. Jak jednak poradzić sobie wtedy, gdy nagle zastanie nas rankiem nieprzewidziana awaria? A zdarzyć może się przecież naprawdę wszystko. Przebita opona, wybite lusterka, usterka silnika… Okazuje się, że rozwiązaniem naszych problemów są między innymi wypożyczalnie samochodów, które w Poznaniu (ale również w innych dużych miastach) działają prężnie przynajmniej od kilku lat. Jeśli chodzi o wynajem samochodów Poznań może pochwalić się naprawdę dużym wyborem nowoczesnych i sprawdzonych aut. Alternatywą dla takich działalności są oczywiście taksówki. Jak się jednak okazuje, jeśli potrzebujemy samochód na kilka dni, wynajem będzie nie tylko wygodniejszą, ale również o wiele tańszą opcją niż taksówka. 

Lotnisko – czy rozwój lotniska usprawnia podróżowanie?

W Poznaniu prężnie działa lotnisko, które w ostatnim czasie zostało znacznie rozbudowane. Hala przylotów znajduje się obecnie w innej części niż hala odlotów, co znacznie usprawnia pracę przewoźników. Takie rozwiązanie wpłynęło również na komfort pasażerów. Jeśli chodzi o liczbę lotów, każdego dnia przynajmniej kilkanaście samolotów ląduje i odlatuje z poznańskiej Ławicy. Z biegiem lat Poznań stał się cennym miejscem dla różnych przewoźników. Nie tylko polskich, ale również europejskich czy nawet światowych. 

Kolej – czy Poznaniacy cenią sobie polskie linie kolejowe?

Polacy od lat narzekają na PKP. Jeśli chodzi o Poznań, polskie linie kolejowe nie prezentują się jednak tak tragicznie, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. W ostatnim czasie stary poznański dworzec został zamknięty, a na jego miejscu pojawił się zmodernizowany i nowoczesny budynek sąsiadujący bezpośrednio z jedną z największych galerii handlowych w Polsce. Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej wynajem samochodów Poznań, a raczej poznańskie wypożyczalnie umożliwiają podstawienie aut na dworzec kolejowy. Jest to bardzo wygodna opcja dla turystów oraz osób pojawiających się w mieście na przykład w celach biznesowych.

Wypożyczalnie rowerów i ścieżki rowerowe

Władze miejskie Poznania kładą bardzo duży nacisk na rozwój komunikacji rowerowej. W ostatnim czasie w stolicy województwa pojawiły się ścieżki rowerowe, które budowane są zresztą także po dziś dzień. Celem władz było stworzenie efektywnej alternatywy dla komunikacji miejskiej oraz samochodowej. I choć zimą realizacja wspomnianego celu wypada różnie, wiosną, latem oraz jesienią poznaniacy chętnie przesiadają się na rower. Co ciekawe, w mieście od kilku lat funkcjonują również rowery miejskie, które każdy posiadacz specjalnej karty może wypożyczać w różnych częściach miasta. 

Środki transportu są w województwie wielkopolskim bardzo zróżnicowane. I choć mieszkańcy często narzekają na komunikację miejską bądź standardowo na polskie linie kolejowe, w rzeczywistości rozwój transportowy Poznania nie pozostawia wiele do życzenia. Na terenie miasta prężnie funkcjonują nie tylko tramwaje czy autobusy, ale również nowoczesne wypożyczalnie aut czy wypożyczalnie rowerów. Jeśli mieszkamy w sercu Wielkopolski, z pewnością powinniśmy być zadowoleni z rozwoju tamtejszego transportu. Jeśli wybieramy się z kolei w jakimś celu do Poznania, z pewnością będziemy w stanie poruszać się po mieście szybko i bezstresowo.