Powierzchnie biurowe

W 2004 roku Polska dołączyła do krajów tworzących Unię Europejską. Od tego czasu powierzchnia biurowa w naszym kraju powiększyła się ponad dwukrotnie. I co bardzo interesujące – ciągle rośnie. Zainteresowanie dużymi, polskimi miastami (ze strony zagranicznych spółek i przedsiębiorstw) także. Polska stała się ważnym ośrodkiem biznesowym dla krajów takich jak Niemcy, Holandia, Francja czy Wielka Brytania. Warto także zaznaczyć, że ostatnia dekada była nadzwyczaj płodna dla gospodarki krajowej. Na rynku pojawiły się nowe firmy działające między innymi w takich branżach jak przemysł, telekomunikacja czy bankowość. Każda działalność potrzebuje z kolei powierzchni biurowej na wynajem. Stąd tak duży rozwój tego typu nieruchomości na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Sektor biurowy wyróżnia się w naszym kraju ogromną nowoczesnością. Pod tym względem z pewnością udało się nam dorównać krajom zachodnioeuropejskim.

Rynek biurowy w Polsce

Powierzchnie biurowe powstające w Polsce na przestrzeni ostatnich lat charakteryzują się dużą innowacyjnością. Firmy deweloperskie realizujące kolejne projekty biorą pod uwagę trendy panujące nie tylko w krajach zachodnioeuropejskich, ale również w największych krajach na całym świecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim biura open space, które można dowolnie zaaranżować. W nowoczesnych biurowcach nie może zabraknąć takich elementów jak komfortowe windy, klimatyzacja czy najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o polskie powierzchnie biurowe Poznań, Warszawa, Kraków czy Wrocław to miejsca, w których ta branża rozwija się obecnie najbardziej efektywnie. 

Wygląd nowoczesnych biurowców

Budynki projektowane przez architektów w dużej mierze bazują na trendach obowiązujących w dużych, europejskich miastach. Warto jednak mieć świadomość tego, iż polskie nieruchomości biurowe charakteryzują się również pewną innowacyjnością na przykład w kontekście elewacji zewnętrznych. Co więcej, niektóre budynki biorą udział w prestiżowych konkursach architektonicznych i zgarniają główne nagrody. Jak się zatem okazuje, rozwój rynku biurowego w Polsce nie opiera się wyłącznie na kopiowaniu cudzej pracy i cudzych pomysłów.  

Ergonomia pracy a nowoczesność

Rozwiązania wykorzystane przy budowie nieruchomości biurowej mają przede wszystkim wpłynąć na ergonomię pracy przyszłych najemców. Warto podkreślić, że ergonomiczne stanowisko pracy jest dzisiaj bardzo ważne dla profesjonalnych i doświadczonych przedsiębiorców. W nowych przestrzeniach biurowych znajdziemy zatem nowoczesne systemy bezpieczeństwa (w tym kamery monitorujące korytarze, biura oraz parkingi dwadzieścia cztery godziny na dobę), windy przystosowane również do osób niepełnosprawnych czy funkcjonalne parkingi podziemne. 

Firma – pracownik – środowisko

Deweloper tworzący projekt nowoczesnego biurowca musi zwrócić uwagę na trzy elementy: firmę, jej pracowników oraz ekologię. Jak się okazuje, potencjalni najemcy – dbający o swój wizerunek – poszukują nie tylko biura nowoczesnego, ale również nieszkodzącego środowisku. W cenie są na przykład budynki posiadające podziemne parkingi. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca można estetycznie zaaranżować, na przykład sadząc drzewa, krzewy oraz kwiaty. Takie rozwiązanie sprzyja z kolei pozytywnym odczuciom ze strony najemców. 

Rynek biurowy rozwija się w Polsce od wielu lat. Warto mieć świadomość tego, że jest to ważna branża dla krajowej gospodarki. A zatem - podsumowując:

  • deweloperzy czerpią inspirację z innych rozwiniętych krajów (głównie z Europy Zachodniej),

  • rynek biurowy rozwija się najprężniej w dużych, polskich miastach (m.in. w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi),
  • zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim biura typu open-space,

  • rynek biurowy rozwija się prężnie od ponad 10 lat; nic nie wskazuje na to, by ów rozwój miał zostać zahamowany,

  • nowoczesność biurowców rozumiana jest przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa oraz komfortu,
  • nowoczesne biurowce w Polsce nie są uzależnione od zagranicznej mody; architekci inspirują się pomysłami zagranicznych kolegów, jednak do projektów wprowadzają również własne innowacje i pomysły (dzięki którym polskie biurowce nierzadko zdobywają nagrody w renomowanych konkursach architektonicznych,

  • budynek stworzony przez firmę deweloperską musi charakteryzować się troską o środowisko, 

  • tworząc projekt architekci skupiają się przede wszystkim na oczekiwaniach potencjalnego klienta (najemcy).